EBCED NEDİR

Ebced NedirAşk büyüsü, kısmet açma bağlama büyüsü,rızık açma cinlerden kurtulma büyü bozma ve korunma karı koca arası ısındırma gideni geri getirme ve tüm konularda  İLETİŞİM sayfasını okuyup benimle iletişime geçiniz.

Her bir harfe ayrı sayısal değerler verilen bir hesaplama çeşididir. Bu hesapta Arapça olan her harfe çeşitli sayısal değerler verilmiştir. Sayısal değerler her harf için değişik olabilir. Bir harfe kullanılan sisteme göre değişik değerler verilir. Bu sayısal değerler kullanılarak pek çok alanda kullanılmıştır ve kullanılmaya da devam etmektedir. Bunlar bugüne kadar gelen kitaplarda çeşitli tablolar halinde bizlere ulaştırılmıştır. Ebced ilmi tablolarında, kullanılan tabloya göre sayısal değerlerin değiştiğini belirtmiştim. Elif en küçük değeri alıp, 1 olarak gösterilirken diğer ebced hesaplama çeşidinde ise 111 olabilir. Çünkü bahsettiğim ikinci türünde elif harfinin Arapça yazılışının, büyük ebceddeki değerleri toplanarak bu sayılar elde edilir. Ebced ilmi bahsettiğim gibi çok eski devirlerden beri kullanılmaktadır. İslamiyetten önceki devirlerde de kullanılmıştır. Ebced tablosu ile ne değer verilmişse o değerler kullanılır ve o değerler değişmez. Ebced, ilk dört harflerin harekelendirilerek okunması halidir. Öğrenimde kolaylık olması için bu şekil okutulmuştur. Hevzah ise 2. kelimedir. Bunun gibi harfler dörtlü şekilde verilmiştir. Bunlar şu yedi şekilde okunur. Ebced, hevzah, taykel, mensa’, feskar, şetsah, zadzağ.

Ebced nerelerde kullanılır? Ebced ilmi çok fazla alanda kullanılmıştır. Eski devirlerde çok sık kullanılmasına rağmen günümüzde pek bilinmez. Havas ilminde ebced hesapları çok önemli yer tutar. Havas ilmi konularından önce günlük hayatta nasıl kullanılmış onlara bakalım.

Tarih verme konularında oldukça sık kullanılmıştır. Aslında o devirlere göre bu kullanım bir şifreleme değil, sadece bir değişik yol kullanmaktır. Örneğin 1196 tarihinde doğan birisi için soğuk yılında doğdu denilebilir. Sad, ğayn, vav, kaf harflerini hesapladığınızda yine bu rakam çıkacağı için doğru tarih bulunmuş olacaktır. Devlet işlerinde yine ebced kullanılmıştır. Bir iş için yeri gelip ebced değerleri hesaplanıp ona göre iş yapılmıştır. Bir sefere çıkıp çıkmama konusunda dahi kullanıldığını düşünüyorum. Edebiyat konularında yine kullanılmıştır.

Ebced ne işe yarar? Okuduğumuz esmalar yada ayetlerin veya surelerin pek çoğu ebced hesaplama yöntemlerine göre düzenlenir. Örneğin Rahman esmasının büyük ebced ile değeri 298 dir. Yada Rezzak esmasının ebced değeri, 308 dir. Biraz ilgilenmişseniz, bu dediğim rakamları ilgili esmalar okuma konusundaki terkiplerde bolca görmüşsünüzdür. İşte bunun sebebi bu sisteme göre okumaların terkip edilmesinden kaynaklanır. Vefkler yapılırken özellikle rakamla yapılanlar için yine bu sistem kullanılır. Tılsımlar içindeki rakamların yine bir kısmı harflerin rakamsal karşılıklarıdır. Kısaltmalar olarak kullanılır. Örneğin Ya Hayyu Ya Kayyum esmaları bin kere okunucak yerine ğayn harfi konur. Bu harfin değeri 1000 olduğu için hemen anlaşılmalıdır. Gizlemek için de yine ebced ilminden yararlanılmıştır. Celp yerine sadece 3-30-2 sayılarını ayrık olarak kullanılabilir. Bu rakamları harfe çevirdiğinizde yine yazılan kelimeyi verir. İşi daha da karışık yapmak isteyen sadece 332 diye yazabilir.

İnsanların veya diğer canlıların maruz kaldıkları hastalık veya çeşitli rahatsızlıkların tespit edilmesi konusunda kullanılabilir. Burcunuzun tespit edilmesi için kullanılabilir. Gelecekle ilgili konularda kullanılır. Yıldız name bakımı dediğimiz bakım çeşitlerinde. Bir iş olacak mı olmayacak mı, bir hasta ölür mü ölmez mi, yolculuk yapmak hayırlımı dır değil midir, evlenilse uzun mu süre kısa mı sürer. Bu ve bunun gibi hemen hemen her konuda kullanılabilir. Nerelerde kullanılabileceğine dair her konunun açıldığı ayrı konular içinde bilgilendireceğim.

Ebced ilmi nedir sorusunun cevabını verdik. Şimdi de ebced tablosu çeşitleri hakkında bilgiler vereyim.

Ebced tablosu çeşitlidir. Küçük ebced, büyük ebced, en büyük ebced olmak üzere 4 ana tablo kullanılır genel olarak.

1- En küçük ebced. Arapçdaki  harflerin, küçük ebced tablosunda olan sayısal değeri, 12 ye bölünmesinden arta kalan sayı ile olur.

2- Küçük ebced. Pek çok esmalar olsun vefkler olsun veya tılsımlarda musakalarda konulan budur. Diğer ebced tablolarındaki sayılar yine bu değerler üzerinden işlem yapıldığı için en önemlisi budur. en küçük ebcedi yada büyük yada en büyük ebced sayıları oluşturulurken, yine bu sayısal değerler üzerinden hesap yapılır. Bu nedenle asıl ana ebced tablosu budur.

3- Büyük ebced. Bir harfi, okunurken içinde geçen harflerin küçük ebced tablosundaki rakamların toplanması ile ortaya çıkan şemadır. Elif harfini ele alırsak, elif, lam, ye, fe harflerinden oluşur. Bunları topladığımız zaman ki değer 111dir.

4- En büyük ebced. Farklı kitaplarda farklı tanımlar kullanılmıştır. En büyük ebcedin doğru olanı budur gibi açıklama yapamayız. Bunları açıklayayım.

* Sayı olarak verilen rakamın okunuşunun harflerinin küçük ebced ile toplamı ile yapılır. Örneğin elif in küçük ebced tablolarındaki sayısal değeri 1dir. Arapça ehad okunur. Arapça ehad kelimesini oluşturan harfler, küçük ebcedle toplanarak oluşur. Ehad sayısı elif, ha, dal ile yazılır. Bunların toplamı ise 13tür. Bu demek oluyor ki, elifin değeri 13 olacak.

* Küçük ebced deki harfin karşılığı olan rakamın 10 ile çarpılması ile ortaya çıkan sayısal değer. Yine elif harfinden örnek verirsek, 1*10= 10 yapar. Bu tabloda elifin değeri 10 dur.

* Küçük ebced tablosundaki harfin karşılığı olan sayının kendi ile çarpılması ile ortaya çıkan ebced tablosudur. Eğer burada aynı harfi ele alacak olursak, 1*1=1 yapar. Yani değeri yine 1 dir. Fakat bunun yerine mim harfini ele alacak olursak ki, mim harfinin değeri 40tır. 40*40= 1600 yapar.

Ebced ilmi hakkında bilgiler verildi. Çoğunuzun ilk kez duyduğu bu konu hakkında oldukça açıklayıcı bilgiler verildi. Ebced nasıl hesaplanır bunları da öğrenmiş oldunuz. Şimdide verdiğim bilgilerin bir kısmının olduğu, bir kısmınında olmadığı ebced tablolarına. Asıl ebced budur. Diğer hesap tabloları yine bu tablodan yararlanılarak hazırlanmıştır.

Bu alttaki tablo ise yukarıdaki bilgilerin ve hesapların bir kısmını içerir. Yine de bir kısmını içermez.  Anlattığım gibi, farklı kitaplarda farklı ebced çeşitleri gösterilmiştir.

Arama kelimeleri: